Nawy boczne

Oświetlenie Kościoła Nawy boczne

Oświetlenie naw bocznych w kościele

Naw boczne kościoła pełnią wiele funkcji. Stanowią one miejsce modlitwy, kontemplacji, a także są wykorzystywane do procesji i innych ceremonii religijnych. Oświetlenie naw bocznych odgrywa zatem ważną rolę w tworzeniu atmosfery sprzyjającej tym czynnościom.

Istnieje kilka kluczowych zasad, które należy wziąć pod uwagę przy oświetlaniu naw bocznych:

1. Poziom oświetlenia:

Naw boczne nie powinny być oświetlone tak jasno jak nawa główna. Poziom oświetlenia powinien być wystarczający do czytania i poruszania się, ale nie powinien być zbyt rażący.

2. Równomierność oświetlenia:

Oświetlenie powinno być równomiernie rozłożone w całej nawie bocznej. Należy unikać tworzenia ciemnych stref, które mogą powodować dyskomfort u wiernych.

3. Barwa światła:

W nawach bocznych najlepiej sprawdza się ciepłe, stonowane światło o temperaturze barwowej 3000K-3500K. Zimne światło może sprawiać wrażenie zbyt surowego i nieprzyjemnego.

4. Rodzaj oświetlenia:

Do oświetlania naw bocznych można stosować różne rodzaje opraw oświetleniowych, np.:

Reflektory:  Mogą być używane do oświetlania obrazów, rzeźb i innych elementów wyposażenia nawy bocznej.
Oprawy wiszące:  Mogą być używane do oświetlania ogólnego nawy bocznej.
Kinkiety:  Mogą być używane do oświetlania ścian nawy bocznej.

5. Dodatkowe czynniki:

Należy unikać bezpośredniego oświetlania ołtarza światłem sztucznym.
 Oświetlenie powinno być regularnie czyszczone, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu i brudu.
 Należy skonsultować się z konserwatorem dzieł sztuki przed wyborem oświetlenia do cennych obrazów i rzeźb.

Dobrze dobrane oświetlenie naw bocznych może znacząco wzbogacić ich wystrój i stworzyć atmosferę sprzyjającą modlitwie i kontemplacji. Należy jednak pamiętać, że oświetlenie nie powinno być dominujące i powinno służyć przede wszystkim do podkreślania religijnego znaczenia tego miejsca.

Przykłady udanego oświetlenia naw bocznych:

Kościół Mariacki w Krakowie:  Nawy boczne są oświetlone reflektorami halogenowymi, które wydobywają piękno bogato zdobionych ścian i sklepień.
Katedra Wawelska:  Nawy boczne są oświetlone oprawami wiszącymi, które zapewniają równomierne oświetlenie całej przestrzeni.
Kościół św. Franciszka w Krakowie:  Nawy boczne są oświetlone kinkietami, które tworzą ciepłą i przytulną atmosferę.

Oświetlenie naw bocznych to ważny element wystroju kościoła. Dobrze dobrane oświetlenie może stworzyć w tym miejscu atmosferę sprzyjającą modlitwie, kontemplacji i przeżywaniu sacrum.

Nawa boczna – jest to nawa węższa od nawy głównej, często oddzielona od niej szeregiem podpór w formie kolumn, słupków i filarów. Nawy boczne czy transept to miejsca, w których również gromadzą się wierni. W zależności od możliwości i potrzeb stosujemy oprawy zwieszane z sufitu lub montowane na ścianach. Wysokość montażu każdego oprawy powinna opierać się na pożądanym poziomie oświetlenia, wyglądzie opraw w stosunku do elementów architektonicznych i równomiernym rozłożeniu światła.

Nawa boczna – jest to nawa węższa od nawy głównej, oddzielona od niej szeregiem podpór w formie kolumn, słupków i filarów. (Źródło: Wikipedia)

Wybór właściwego oświetlenia dla miejsca kultu jest jedną z najważniejszych decyzji każdego projektu budowlanego lub przebudowy. Oświetlenie powinno zapewniać nie tylko odpowiedni światła, ale także stanowić uzupełnienie architektury, być energooszczędne i łatwe w utrzymaniu. Firma Maxi-Light od ponad 19 lat pomaga sprostać tym szczególnym potrzebom.

• Oprawy ścienne

Oprawy do montażu na ścianie ( naścienne ) na różne konwencjonalne źródła światła. Obudowy opraw są wykonane ze stali, aluminium oraz tworzyw sztucznych np. akrylu. Wszystkie lampy są produkowane na zamówienie i są dostępne na życzenie we wszystkich kolorach wg RAL bez dodatkowych opłat.