Kąt świecenia opraw

Kąty świecenia opraw używanych w oświetleniu sakralnym

Kąt świecenia popularnych opraw w oświetleniu Kościołów

Kąt świecenia popularnych opraw w oświetleniu Kościołów.

Każde źródło światła od świecy woskowej do diody LED ma kąt strumienia światła. Kąt wiązki jest miarą rozsyłu światła. Świeca woskowa lub tradycyjna żarówka mają kąt świecenia wynoszący 360 stopni, ponieważ światło świeci dookoła, ale jest mniej intensywne. Naświetlacze i oprawy wpuszczane kierunkowe posiadają stosunkowo skupioną wąską wiązkę o wartości pomiędzy 15 a 36 stopni, oprawy wpuszczane typu downlight posiadają odbłyśniki o wartości pomiędzy 36 a 60 stopni.

Wąski kąt wiązki

Wąski kąt promienia wynoszący pomiędzy 15 a 24 stopnie jest znany jako oświetlenie punktowe (akcentujące). Szersze kąty wiązki światła o promieniu 36 do 60 stopni znane są jako światło zalewowe.

Szerszy kąt wiązki

Wybierając światło o szerszym kącie wiązki, nie otrzymujemy dodatkowego światła, jest ono po prostu rozłożone dalej. Jasność (mierzona w lumenach) pozostaje taka sama, ale intensywność wiązki (mierzona w kandelach) wzrasta. Wadą szerszego kąta wiązki jest to, że nie jest tak intensywny, a środek wiązki światła nie sięgałby tak daleko.

Wybór odpowiedniego kąta wiązki może spowodować dużą różnicę w pomieszczeniu, więc jeśli wiemy, którego kąta wiązki chcemy użyć, najlepiej ustawić to na początku wraz z projektantem oświetlenia. Dzięki temu często możemy ograniczyć opcje do zaledwie kilku opraw LED.

Jeśli nie ma pewności, który z kątów wiązki wybrać, wybór od 24 do 36 stopni będzie działał prawidłowo w większości wypadków, ale wszystko zależy od dostosowania i rozmieszczenia opraw oświetleniowych.

Script logo