Natężenie światła

Natężenie światła w oświetleniu Kościołów

Kąt świecenia popularnych opraw w oświetleniu Kościołów

Ile lumenów czyli natężenie światła

Każde źródło światła od świecy woskowej do diody LED ma swoje natężenie i jest ono wyrażone w lumenach.

Metoda lumenów

W projektowaniu oświetlenia metoda lumenów jest uproszczoną metodą obliczania poziomu oświetlenia w pomieszczeniu. Metoda ta jest serią obliczeń, która wykorzystuje horyzontalne kryteria natężenia oświetlenia w celu ustalenia jednolitego układu oprawy w przestrzeni. W najprostszej postaci metoda lumenów to po prostu całkowita liczba lumenów dostępnych w pomieszczeniu podzielonym przez powierzchnię pomieszczenia. Aby wykonać to obliczenie, należy zebrać wiele czynników, współczynników, danych o świetle lampy i innych wielkościach. Pomimo naukowego wrażenia równań metody lumenów, w metodzie wbudowane są nieścisłości i założenia. Dlatego metoda światła nie powinna być zwykle stosowana jako samodzielne, ostateczne rozwiązanie; powinien być stosowany jako narzędzie w szczególnie jednorodnych ustawieniach projektu oświetlenia, jeśli pożądana jest prosta, zgrubna technika oceny natężenia oświetlenia.

Obliczamy zalecane poziomy natężenia światła.

Przy projektowaniu oświetlenia w Kościele dokonujemy za pomocą specjalistycznego oprogramowania symulacji natężenia światła i otrzymane wartości określają natężenie światła w poszczególnych miejscach w całym Kościele. Wniosek dotyczący projektowania oświetlenia jest jeden: najlepiej zlecić dobór oświetlenia profesjonalistom i uniknąć kosztownych pomyłek.

Poniżej uproszczone zestawienie źródeł światła (żarówek), ich mocy i natężenia.

Kąt świecenia popularnych opraw w oświetleniu Kościołów