Kruchta
Oświetlenie Kościoła Kruchta
Kruchta kryty przedsionek przy przedniej (frontowej) ścianie kościoła, przedsionek usytuowany przed głównym wejściem, niekiedy również przed bocznym – do naw lub zakrystii. Najczęściej wydzielony jest wewnątrz kościoła, choć może być w formie przybudówki wyraźnie wyodrębnionej z bryły budynku. (na podstawie: Wikipedia).
Pochodzenie i pierwotne funkcje
Przedsionek przy wejściu do kościoła. Historycznie określany jako narteks, który powstał z podcienia otaczającego dziedziniec przed świątynią. Pierwotnie w tradycji judaistycznej była to część synagogi przeznaczona dla kobiet. W architekturze bizantyjskiej, wczesnochrześcijańskiej (w okresie wczesnośredniowiecznym) pojawia się jako kryty przedsionek przy przedniej (frontowej) ścianie kościoła. W Skandynawii i Niemczech kruchta kościoła jest często określana przez nazwy oznaczające zbrojownię. Uważano tak, dlatego. że odwiedzający przechowywali tam broń z powodu zakazu jej wnoszenia do świątyni. W dawnych czasach obowiązywała zasada, że nieochrzczeni (innowiercy) lub ludzie którzy, odbywali pokutę mieli wstęp wyłącznie do tej części kościoła. W tradycji polskiej funkcjonuje ludowe określenie kruchty kościelnej określanej jako babiniec. Nazwa ta pochodzi od faktu, iż w tym przedsionku zbierały się żebraczki (tak zwane babki kościelne). Obecnie funkcjonuje wyłącznie w znaczeniu przedsionka.
Kruchta - oświetlenie
Używamy tu głównie opraw dekoracyjnych o niskim zużyciu prądu, które poprzez delikatne oświetlenie budują nastrój skupienia i wyciszenia. W większości są to oprawy typu kinkiet, o charakterze ozdobnym, montowane nieco wyżej na ścianach. W swojej ofercie mamy źródła światła (żarówki) przypominające świece. Żarnówki z efektem płonącej i migoczącej świeczki, mogą pomóc budować nastrój spokoju i stonowania emocji. Wymiana w tej części opraw lub źródeł na ledowe, na pewno pozwoli obniżyć zużycie energii, możliwe jest również użycie opraw posiadających czujnik ruchu, które załączają się tylko w obecności ludzi.