Kruchta

  • Oświetlenie Kościoła Kruchta

    Oświetlenie Kościoła Kruchta

Oświetlenie Kościoła Kruchta

Oświetlenie Kościoła Kruchta

Oświetlenie kruchty w kościele – pierwsze wrażenie ma znaczenie

Kruchta to pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzą wierni, odwiedzając kościół. Odpowiednie oświetlenie kruchty jest więc niezwykle ważne, aby stworzyć przyjazną atmosferę i zachęcić do modlitwy.

Funkcje oświetlenia kruchty:

Ułatwienie poruszania się:  Oświetlenie powinno zapewniać wystarczającą widoczność, aby wierni mogli bezpiecznie poruszać się po kruchcie.
Stworzenie atmosfery sprzyjającej modlitwie:  Oświetlenie powinno być ciepłe i subtelne, aby sprzyjać modlitwie i kontemplacji.
Podkreślenie znaczenia symboli religijnych:  Oświetlenie może pomóc w wyeksponowaniu krzyża, obrazów i innych symboli religijnych.
Wyeksponowanie piękna architektury:  Oświetlenie może podkreślić detale architektoniczne kruchty.

Rodzaje oświetlenia kruchty:

Reflektory LED:  Energooszczędne i wydajne rozwiązanie, które zapewnia doskonałe oświetlenie kruchty. Dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i mocach.
Oprawy wiszące:  Klasyczne rozwiązanie, które może stanowić ozdobę kruchty. Dostępne w różnych stylach i materiałach.
Kinkiety:  Dyskretne rozwiązanie, które zapewnia subtelne oświetlenie kruchty. Dostępne w różnych stylach i materiałach.
Lampy stojące:  Praktyczne rozwiązanie, które zapewnia dodatkowe oświetlenie w kruchcie.
Taśmy LED:  Elastyczne rozwiązanie, które pozwala na tworzenie różnorodnych efektów świetlnych.

Przy wyborze oświetlenia kruchty należy wziąć pod uwagę:

Styl architektoniczny kościoła:  Oświetlenie powinno być dopasowane do stylu kościoła.
Rozmiar kruchty:  Oświetlenie powinno być odpowiedniej wielkości do kruchty.
Potrzeby użytkowe:  Należy określić, jakie funkcje ma spełniać oświetlenie.
Przepisy budowlane:  Należy stosować się do obowiązujących przepisów i norm dotyczących oświetlenia.

Przykładowe rozwiązania:

Kościół Mariacki w Krakowie:  Kruchta jest oświetlona reflektorami LED, które podkreślają gotyckie detale architektoniczne.
Katedra Wawelska:  Oświetlenie kruchty tworzy majestatyczną atmosferę, sprzyjającą modlitwie i kontemplacji.
Kościół św. Franciszka w Krakowie:  Kruchta jest oświetlona kinkietami, które dają subtelne i ciepłe światło.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oświetlenia kruchty!

Oferujemy szeroki wybór lamp renomowanych producentów, a także doradztwo w zakresie doboru odpowiedniego oświetlenia do Twojego kościoła.

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o naszych produktach i usługach.

Dane kontaktowe:

Nazwa firmy:  Maxi-Light
Adres:  Grunwaldzka 332, 60-166 Poznań
Doradcy d/s oświetlenia:  505 876 434 lub 606 796 434
Email:  office@maxilight.pl

Zapraszamy do współpracy!

Dodatkowe informacje:

Artykuł:  "Oświetlenie kruchty w kościele - funkcje i rodzaje lamp"
Poradnik:  "Jak dobrać oświetlenie kruchty"
Galeria realizacji:  "Zdjęcia krucht oświetlonych różnymi lampami"

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie znajdą Państwo więcej informacji o naszych produktach i usługach.

[Link do strony internetowej]

Pamiętaj, że odpowiednio dobrane oświetlenie kruchty może znacząco wzbogacić wystrój kościoła i stworzyć atmosferę sprzyjającą modlitwie i kontemplacji.

Zapraszamy do skorzystania z naszej fachowej pomocy!

Kruchta kryty przedsionek przy przedniej (frontowej) ścianie kościoła, przedsionek usytuowany przed głównym wejściem, niekiedy również przed bocznym – do naw lub zakrystii. Najczęściej wydzielony jest wewnątrz kościoła, choć może być w formie przybudówki wyraźnie wyodrębnionej z bryły budynku.  (na podstawie: Wikipedia).

Pochodzenie i pierwotne funkcje

Przedsionek przy wejściu do kościoła. Historycznie określany jako narteks, który powstał z podcienia otaczającego dziedziniec przed świątynią. Pierwotnie w tradycji judaistycznej była to część synagogi przeznaczona dla kobiet. W architekturze bizantyjskiej, wczesnochrześcijańskiej (w okresie wczesnośredniowiecznym) pojawia się jako kryty przedsionek przy przedniej (frontowej) ścianie kościoła. W Skandynawii i Niemczech kruchta kościoła jest często określana przez nazwy oznaczające zbrojownię. Uważano tak, dlatego. że odwiedzający przechowywali tam broń z powodu zakazu jej wnoszenia do świątyni. W dawnych czasach obowiązywała zasada, że nieochrzczeni (innowiercy) lub ludzie którzy, odbywali pokutę mieli wstęp wyłącznie do tej części kościoła. W tradycji polskiej funkcjonuje ludowe określenie kruchty kościelnej określanej jako babiniec. Nazwa ta pochodzi od faktu, iż w tym przedsionku zbierały się żebraczki (tak zwane babki kościelne). Obecnie funkcjonuje wyłącznie w znaczeniu przedsionka.

Kruchta - oświetlenie

Używamy tu głównie opraw dekoracyjnych o niskim zużyciu prądu, które poprzez delikatne oświetlenie budują nastrój skupienia i wyciszenia. W większości są to oprawy typu kinkiet, o charakterze ozdobnym, montowane nieco wyżej na ścianach. W swojej ofercie mamy źródła światła (żarówki) przypominające świece. Żarnówki z efektem płonącej i migoczącej świeczki, mogą pomóc budować nastrój spokoju i stonowania emocji. Wymiana w tej części opraw lub źródeł na ledowe, na pewno pozwoli obniżyć zużycie energii, możliwe jest również użycie opraw posiadających czujnik ruchu, które załączają się tylko w obecności ludzi.

Script logo