Techniki świetlne

Techniki świetlne - źródła światła wykorzystywane w oświetleniu kościołów.

Do niedawna oświetlenie kościelne opierało się głównie na żyrandolach w nawie głównej oraz kinkietach w pozostałych obszarach, które często bywa uzupełnione oprawami halogenowymi dużej mocy (czyli o dużym zużyciu prądu). Efekt końcowy takiego zestawienia to często obszary cienia, nierównomierne rozłożenie światła oraz efekt olśnienia w prezbiterium. Wykorzystanie halogenów o dużej mocy powoduje znaczne różnice natężenia oświetlenia w kościele i niewiele ma wspólnego z budowaniem za pomocą światła odpowiedniego dla miejsc kultu nastroju. Konieczność budowania tego nastroju skupienia i oderwania myśli od codzienności wymaga łączenia różnych technik świetlnych i różnorodnych źródeł światła czyli wymaga połączenia oświetlenia głównego ze światłem akcentującym. Nie można przy tym zapominać o zdarzeniach wpisanych w życie każdego kościoła jak śluby, chrzciny i komunie, które również wymagają odpowiedniej oprawy świetlnej.

 

Ponieważ nie zawsze zależy nam na eksponowaniu lamp (zwłaszcza we wnętrzach zabytkowych) otrzymanie odpowiednich parametrów światła jest możliwe przez użycie nowoczesnych źródeł światła, które charakteryzuje duża efektywność oraz niewielkie rozmiary i zużycie prądu.

Oferujemy liczne oprawy przeznaczone do źródeł halogenowych (12V czyli niskonapięciowych) oraz źródeł metalohalogenkowe (metahalogenowe od 35W do 150W). Uzupełnienie tej oferty to źródła zintegrowane z odbłyśnikiem, który w zależności od rodzaju umożliwia rozsył światła pod odpowiednim kątem (od skupionej wiązki światła 15stopni do szerokiego rozsyłu 45st)

 

Do oświetlenia prezbiterium i absydy, wykorzystywanych na potrzeby liturgiczne optymalnym rozwiązaniem są naświetlacze na źródła metalohalogene o barwie ciepłej, wykorzystujące różne odbłyśniki.

W nawach bocznych, transepcie oraz kaplicach gdzie chcemy doświetlać rzeźby, obrazy, elementy architektoniczne, szczególnie przydatne będą naświetlacze na źródła halogenowe (12V, moc 20W do 75W, sporadycznie 100W)

Większe powierzchnie jak np. znacznych rozmiarów elementy architektoniczne (sufity, kapliczki, przewieszenia) można eksponować poprzez użycie opraw na energooszczędne źródła liniowe (świetlówki) T5 i T8 oraz zamienniki oparte o LED.

 

Posiadamy w ofercie liczne oprawy oświetleniowe na energooszczędne i trwałe źródła światła jak świetlówki kompaktowe (zintegrowane i niezintegrowane) . Są one idealne do zastowania w kruchcie. Dodatkowo najprostszym krokiem do obniżenia rachunków za energię jest wymiana w posiadanych żyrandolach czy kinkietach tradycyjnych żarówek na świetlówki kompaktowe czy diody LED.

Script logo