Apsyda

Oświetlenie Kościoła Apsyda

Ważne jest, aby zapewnić im wyraźnie widzenie kapłana w trakcie liturgii.

Oświetlenie apsydy w kościele – podkreśl znaczenie świętej przestrzeni

Apsyda to szczególna przestrzeń w kościele, w której znajduje się prezbiterium i ołtarz. Odpowiednie oświetlenie apsydy ma więc ogromne znaczenie dla stworzenia atmosfery sprzyjającej modlitwie i kontemplacji.

Funkcje oświetlenia apsydy:

Podkreślenie znaczenia apsydy:  Oświetlenie powinno wyróżniać apsydę z przestrzeni kościoła i skupiać na niej wzrok wiernych.
Ułatwienie sprawowania liturgii:  Oświetlenie apsydy musi być wystarczające do czytania tekstów liturgicznych i wykonywania gestów liturgicznych.
Stworzenie atmosfery sprzyjającej modlitwie:  Oświetlenie apsydy powinno być ciepłe i subtelne, aby sprzyjać modlitwie i kontemplacji.
Podkreślenie piękna architektury i wyposażenia:  Oświetlenie może pomóc w wyeksponowaniu piękna apsydy, witraży, obrazów i innych elementów wyposażenia.

Rodzaje oświetlenia apsydy:

Reflektory LED:  Energooszczędne i wydajne rozwiązanie, które zapewnia doskonałe oświetlenie apsydy. Dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i mocach.
Oprawy wiszące:  Klasyczne rozwiązanie, które może stanowić ozdobę kościoła. Dostępne w różnych stylach i materiałach.
Kinkiety:  Dyskretne rozwiązanie, które zapewnia subtelne oświetlenie apsydy. Dostępne w różnych stylach i materiałach.
Taśmy LED:  Elastyczne rozwiązanie, które pozwala na tworzenie różnorodnych efektów świetlnych.

Przy wyborze oświetlenia apsydy należy wziąć pod uwagę:

Styl architektoniczny kościoła:  Oświetlenie powinno być dopasowane do stylu kościoła.
Rozmiar apsydy:  Oświetlenie powinno być odpowiedniej wielkości do apsydy.
Potrzeby liturgiczne:  Oświetlenie musi być wystarczające do sprawowania liturgii.
Upodobania wiernych:  Należy wziąć pod uwagę preferencje wiernych w kwestii oświetlenia.

Kościół Mariacki w Krakowie:  Apsydy są oświetlone reflektorami LED, które podkreślają bogate zdobienia ołtarza i witraży.
Katedra Wawelska:  Oświetlenie apsydy tworzy majestatyczną atmosferę, sprzyjającą modlitwie i kontemplacji.
Kościół św. Franciszka w Krakowie:  Apsydy są oświetlone kinkietami, które dają subtelne i ciepłe światło.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oświetlenia apsydy!

Artykuł:  "Oświetlenie apsydy w kościele - funkcje i rodzaje lamp"
Poradnik:  "Jak dobrać oświetlenie apsydy"
Galeria realizacji:  "Zdjęcia apsyd oświetlonych różnymi lampami"

Pamiętaj, że odpowiednio dobrane oświetlenie apsydy może znacząco wzbogacić wystrój kościoła i stworzyć atmosferę sprzyjającą modlitwie i kontemplacji.

Zapraszamy do skorzystania z naszej fachowej pomocy!

Apsyda

Apsyda (lub absyda) – pomieszczenie na rzucie półkola, półelipsy lub wieloboku, dostawione do bryły świątyni i otwarte do jej wnętrza. Zazwyczaj zamyka prezbiterium, czasem nawy boczne i ramiona transeptu lub westwerk. Apsyda jest zwykle mniejsza lub równa bryle części budynku, która jest przez nią zamknięta. Występowała już w architekturze rzymskiej, stąd przejęta przez chrześcijaństwo. Apsydy półkoliste występowały od wczesnego chrześcijaństwa do romanizmu. Gotyk stosował przeważnie wieloboczne zamknięcia naw, które czasem są też określane mianem apsyd. Źródło: Wikipedia

Doświetlenie Prezbiterium i Tabernakulum.

Uwaga wiernych skoncentrowana jest w najistotniejszym i głównym miejscu w Kościele jakim jest Prezbiterium z Tabernakulum. Ważne jest, aby zapewnić im wyraźnie widzenie kapłana w trakcie liturgii. Prezbiterium z tabernakulum powinno być jasno oświetlone z tego samego kierunku, z którego będzie oglądane przez zgromadzenie. Widzenie rysów twarzy ma bezpośredni wpływ, to jak dobrze ludzie słyszą, więc dobre oświetlenie jest również krokiem w kierunku lepszego zrozumienia. Natężenie oświetlenia zależy od dwóch kryteriów: wielkości kościoła i zastosowanej technologii. Im większa odległość do tylnego rzędu ławek, tym jaśniejsze oświetlenie musi być z przodu prezbiterium.