Prezbiterium

Oświetlenie Kościoła Prezbiterium

Prezbiterium wraz z Tabernakulum są centralnym punktami większości Kościołów. Zaleca się, aby poziomy światła były dwa do trzech razy większe niż nad ławkami. Oświetlenie tego obszaru powinno być ukryte przed wiernymi, aby uniknąć efektu rozproszenia i zapewnić niezakłócony widok. Regulowane oświetlenie punktowe (spot) i zalewowe może być zamontowane za łukiem lub belką i można je wykorzystać do oświetlenia obszaru ogólnego i do oświetlania ołtarza, ambony lub innych obszarów (jak na załączonym obrazku). Oświetlenie ołtarza i pulpitu najlepiej wykonywać za pomocą dwóch lub trzech lamp, tak  aby zminimalizować cienie. Bliższe światło kierowane  na Kapłana powinno być skierowane pod kątem od 30° do 45° . Światło oddalone , powinno padać pod kątem 45 ° lub większym nieco powyżej miejsca, w którym stoi Kapłan.

Oświetlenie prezbiterium w kościele – stwórz wyjątkową atmosferę sprzyjającą modlitwie

Prezbiterium to szczególna przestrzeń w kościele, w której odbywają się najważniejsze momenty liturgii. Odpowiednie oświetlenie prezbiterium ma więc ogromne znaczenie dla stworzenia atmosfery sprzyjającej modlitwie i kontemplacji.

Funkcje oświetlenia prezbiterium:

Podkreślenie znaczenia prezbiterium:  Oświetlenie powinno wyróżniać prezbiterium z przestrzeni kościoła i skupiać na nim wzrok wiernych.
Ułatwienie sprawowania liturgii:  Oświetlenie prezbiterium musi być wystarczające do czytania tekstów liturgicznych i wykonywania gestów liturgicznych.
Stworzenie atmosfery sprzyjającej modlitwie:  Oświetlenie prezbiterium powinno być ciepłe i subtelne, aby sprzyjać modlitwie i kontemplacji.
Podkreślenie piękna architektury i wyposażenia:  Oświetlenie może pomóc w wyeksponowaniu piękna prezbiterium, ołtarza, ambony, obrazów i innych elementów wyposażenia.

Rodzaje oświetlenia prezbiterium:

Reflektory LED:  Energooszczędne i wydajne rozwiązanie, które zapewnia doskonałe oświetlenie prezbiterium. Dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i mocach.
Oprawy wiszące:  Klasyczne rozwiązanie, które może stanowić ozdobę kościoła. Dostępne w różnych stylach i materiałach.
Kinkiety:  Dyskretne rozwiązanie, które zapewnia subtelne oświetlenie prezbiterium. Dostępne w różnych stylach i materiałach.
Taśmy LED:  Elastyczne rozwiązanie, które pozwala na tworzenie różnorodnych efektów świetlnych.

Przy wyborze oświetlenia prezbiterium należy wziąć pod uwagę:

Styl architektoniczny kościoła:  Oświetlenie powinno być dopasowane do stylu kościoła.
Rozmiar prezbiterium:  Oświetlenie powinno być odpowiedniej wielkości do prezbiterium.
Potrzeby liturgiczne:  Oświetlenie musi być wystarczające do sprawowania liturgii.
Upodobania wiernych:  Należy wziąć pod uwagę preferencje wiernych w kwestii oświetlenia.

Kościół Mariacki w Krakowie:  Prezbiterium jest oświetlone reflektorami LED, które podkreślają bogate zdobienia ołtarza i ambony.
Katedra Wawelska:  Prezbiterium jest oświetlone oprawami wiszącymi, które tworzą majestatyczną atmosferę.
Kościół św. Franciszka w Krakowie:  Prezbiterium jest oświetlone kinkietami, które dają subtelne i ciepłe światło.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oświetlenia prezbiterium!

Artykuł:  "Oświetlenie prezbiterium w kościele - funkcje i rodzaje lamp"
Poradnik:  "Jak dobrać oświetlenie prezbiterium"
Galeria realizacji:  "Zdjęcia prezbiterium oświetlonych różnymi lampami"

Pamiętaj, że odpowiednio dobrane oświetlenie prezbiterium może znacząco wzbogacić wystrój kościoła i stworzyć atmosferę sprzyjającą modlitwie i kontemplacji.

Zapraszamy do skorzystania z naszej fachowej pomocy!

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej!

• Naświetlacze

Prezbiterium wraz z Tabernakulum są centralnym punktem większości Kościołów. Zaleca się, żeby natężenie światła było tu dwa do trzech razy większe niż w nawie głównej. Oświetlenie tego obszaru  powinno być ukryte przed zgromadzeniem,  aby  zapewnić niczym niezakłócony widok.

• Oprawy PROFI