Oprawy zewnętrzne

Oświetlenie zewnętrzne kościoła (obiektu sakralnego) wymaga podkreślenia bryły budynku oraz uzyskanie pełnej spójności oświetlenia z architekturą i otoczeniem.

Oświetlenie zewnętrzne kościoła - Oprawy zewnętrzne

Oświetlenie obiektów zabytkowych - jak podkreślić światłem właściwie elementy architektoniczne?

Pierwszym krokiem związanym z iluminacją zabytków jest lektura obowiązujących aktów prawnych, które określają pola działania konserwatorów zabytków.

Najważniejszym z tych aktów to: Międzynarodowa Karta Konserwacji i Restauracji Zabytków i Miejsc Zabytkowych (tzw. Karta Wenecka) z 1964 r., który uzmysławia istotę dziedzictwa kulturowego.

Kolejnym jest Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (z 27 lipca 2004 r. (Dz.U. z 2003 r. nr 162, poz. 1568, (zm. Dz. U. z 2004 r. poz. 959), która po pierwsze podaje definicję zabytku  i określa zakres ochrony zabytków.

Oświetlenie zewnętrzne kościołów – znaczenie, funkcje i rozwiązania

Oświetlenie zewnętrzne kościołów odgrywa znaczącą rolę nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne i symboliczne. Odpowiednio dobrane oświetlenie podkreśla piękno architektury sakralnej, zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom terenu wokół kościoła, a także buduje atmosferę sprzyjającą modlitwie i kontemplacji.

1. Podkreślenie architektury: Oświetlenie akcentujące detale architektoniczne, rzeźby, witraże i inne elementy elewacji kościoła pozwala wydobyć jego piękno i monumentalizm, szczególnie nocą.

2. Bezpieczeństwo: Oświetlenie alejek, schodów, parkingu i innych stref wokół kościoła zapewnia bezpieczeństwo wiernym i użytkownikom terenu, ułatwiając poruszanie się po zmroku.

3. Atmosfera sprzyjająca modlitwie: Ciepłe i subtelne oświetlenie stwarza atmosferę sprzyjającą skupieniu i wyciszeniu, co jest ważne podczas modlitwy i kontemplacji.

4. Symbol obecności: Oświetlony kościół staje się widocznym z daleka symbolem wiary i obecności Boga w danej społeczności.

Rodzaje oświetlenia zewnętrznego kościołów:

1. Oświetlenie ogólne: Równomiernie oświetla teren wokół kościoła, zapewniając podstawową widoczność.

2. Oświetlenie akcentujące: Podkreśla ważne elementy architektury i detale elewacji, nadając im trójwymiarowy charakter.

3. Oświetlenie funkcyjne: Ułatwia poruszanie się po zmroku, oświetlając alejki, schody, parking i inne strefy użytkowe.

4. Oświetlenie dekoracyjne: Tworzy nastrojową atmosferę wokół kościoła, wykorzystując różnokolorowe światła i efekty świetlne.

Przy wyborze oświetlenia zewnętrznego kościoła należy wziąć pod uwagę:

Styl architektoniczny kościoła: Oświetlenie powinno być dopasowane do stylu kościoła, podkreślając jego charakter.
 Rozmiar terenu: Oświetlenie musi być odpowiedniej mocy do wielkości terenu wokół kościoła.
 Potrzeby użytkowników: Należy określić, jakie funkcje ma spełniać oświetlenie, np. zapewnienie bezpieczeństwa, podkreślenie detali architektonicznych, czy tworzenie nastrojowej atmosfery.
 Przepisy budowlane: Należy stosować się do obowiązujących przepisów i norm dotyczących oświetlenia zewnętrznego.

Kościół Mariacki w Krakowie: Oświetlenie elewacji kościoła jest zróżnicowane i składa się z oświetlenia ogólnego, akcentującego i dekoracyjnego.
 Katedra Wawelska: Majestatyczne oświetlenie podkreśla monumentalną architekturę katedry i stwarza atmosferę sprzyjającą modlitwie.
 Kościół św. Franciszka w Krakowie: Subtelne oświetlenie elewacji kościoła tworzy przyjazną atmosferę i zachęca do modlitwy.

Podsumowanie:

Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne kościoła jest nie tylko funkcjonalne, ale również ma znaczenie symboliczne i estetyczne. Dobrze zaprojektowane oświetlenie może znacząco wzbogacić wystrój kościoła i jego otoczenia, a także stworzyć atmosferę sprzyjającą modlitwie i kontemplacji.

Zapraszamy do skorzystania z naszej fachowej pomocy w doborze oświetlenia zewnętrznego do Twojego kościoła!

Dodatkowe usługi:

Projektowanie oświetlenia: Nasi doświadczeni projektanci pomogą Ci dobrać odpowiednie oświetlenie do Twojego kościoła.
 Montaż oświetlenia: Zapewniamy fachowy montaż oświetlenia, zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami.
 Serwis oświetlenia: Oferujemy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oświetlenia.